Drom / Moro Moro Land split

by Drom / Moro Moro Land

/
 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

    name your price

   

 • Record/Vinyl + Digital Album

  12" black vinyl in foldover with lyrics included inside. Cover artwork by awesome Kuba Sokolski (www.kubasokolski.com).

  Includes unlimited streaming of Drom / Moro Moro Land split via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 7 days

    250 CZK or more 

   

1.
2.
3.
4.

about

Vše, co na tomto světě máme, nám bylo propůjčeno. Nerozhodujeme o tom, kdy se narodíme. Nerozhodujeme o tom, jaký život prožijeme ani kdy zemřeme. Přesto máme z nějakého důvodu pocit, že můžeme rozhodovat o osudech ostatních obyvatel této planety. Jsme nenasytní – chceme víc a víc. Máme věčný hlad, který zaháníme utrpením. Ztratili jsme kontakt s přírodou, narušili rovnováhu a nemůžeme najít cestu domů. Jsme všehoschopní. Civilizace se neptá. Připravila nás o zdravý rozum a zničila náš soucit. Strojovým tempem ničíme život téměř v každé jeho formě. Přesvědčeni o nadřazenosti svého druhu ale zrazujeme jen sami sebe. Vodu, kterou otrávíme, budou pít naše děti, a život, který popravíme, bude nakonec ten náš. Pochybuji o lidstvu a stydím se za to, že nedokážeme vyjít jeden s druhým, že jsme živeni strachem, kterému nedokážeme čelit a kterému jsme dovolili rozdělit nás na “dobré a špatné”, “lidi a zvířata”, “civilizované a primitivní”. Stydím se za to, že každý rok připravíme o život 56 miliard hospodářských zvířat v továrnách na smrt. Stydím se za to, že lovíme žraloky kvůli ploutvím, slony pro slonovinu a jejich mrtvá těla pak necháváme napospas svému osudu. Stydím se za to, že jsme některé druhy velkých kytovců, delfínů a kosatek za pouhých osmdesát let jejich komerčního lovu dohnali na pokraj naprostého vyhubení. Druhy, které bychom měli obdivovat pro jejich inteligenci, pro život v rodinných stádech, kde se tvoří svazky na celý život, i pro jedinečnou komunikaci připomínající řeč s vlastními dialekty. Místo toho je pro vlastní zábavu držíme v nevyhovujících podmínkách vodních světů, nebo je s krutostí sobě vlastní likvidujeme v zátokách, jako v případě japonského Taidži. Zde jsou dezorientovaní delfíni nahnáni na mělčinu, kde jsou pak kopími a noži ubodáni k smrti. Jako člověk bych si přál vyndat to kopí do zad zabodlé, neboť ta krev, která do moře vytéká, je i má.
-----
Everything that we have in this world has been lent to us. It is not our decision when we are born. It is not our decision what kind of life we live nor when we die. Nevertheless, for some reason, we still have the feeling that we can make decisions for other earthlings. We are greedy, we always want more and more. We suffer from eternal hunger, which we satisfy by suffering. We have lost contact with nature, disturbed its balance and we cannot find our way back home. We are capable of doing anything. We make our decisions in the name of civilisation. It has deprived us of common sense and destroyed our ability of compassion. We are destroying nearly all forms of life in a machine-like manner. Convinced of the superiority of our kind, we are betraying ourselves. Our children will drink the water that we have poisoned and the life that we will have destroyed will be ours. I have lost faith in humanity and I am ashamed that we cannot get on with each other, that we are fed by fear that we cannot face, the fear that we have allowed to divide us into “good and bad”, “people and animals”, “the civilised and the primitive”. I am ashamed that 56 billion domestic animals are killed in death factories every year. I am ashamed that we hunt sharks for their fins, elephants for their ivory and then we leave the corpses at the mercy of the elements. I am ashamed that we have driven certain species of large cetaceans, dolphins and killer whales on the verge of total extinction in only eighty years of commercial hunting. We should admire these species for their intelligence, for their sophisticated family life in the herds, in which they develop lifelong relationships, and for their unique communication skills, which very much resemble speech with varied dialects. Instead, we keep them for our own amusement in unsuitable conditions in water parks or we slaughter them with our inherent cruelty in coves, of which Taiji Cove is a sad example. Disoriented dolphins are chased to the bank, where they are then stabbed with spears and knives to death. As a human being, I wish I was able to take out the spears from their backs because the blood that flows out into the sea is also my blood.


Digital release: 14.3.2014
CD & LP: 10.4.2014

LP released by:
Skin & Bones Records (UK), Monotonstudio (DE), Naše Desky (CZ), SAVRVS Brothers (HU), Holy Goat Records (DE) , Negation Records, (DE), Eastrain Rec (FR), Terror Night (CZ), Gorgona Records (RU)

darkdrom.com
moromoroland.com

credits

released March 14, 2014

DROM:
Recorded by Anden Music
Mixed by Jan Šmejkal at Anden Music
Mastered by James Plotkin

andenmusic.com
plotkinworks.com

Moro Moro Land:
Recorded by Alexey "Batyr" Basyrov at CORSO Studio
Mixed and mastered by Jasmin Dasovic

Artwork by Kuba Sokolski
www.kubasokolski.com
www.facebook.com/kubasokolski.artwork

tags

license

about

DROM Liberecký, Czech Republic

shows

contact / help

Contact DROM

Streaming and
Download help

Track Name: Drom - Věčný hlad
les
věčný hlad
nalezení
muž
věčný hlad
utrpení
čas
v kostech strach
narušení
trest
matky hněv
usmíření

v mlze se ztratím sám
doveď mě domů
Track Name: Drom - Kopí v zádech zabodlé
k čemu kopí mám
vlny odírám
sebe zradím sám
vodu otrávím
vzduch zapálím
život popravím
proč jsem člověk já
kdo to snášet má
kdo to snášet má

vyndej kopí do zad zabodlé
krve své znovu spatříš tvář
Track Name: Moro Moro Land - Endless Parade
Social network
Without a trace of humanity
Desert of destinies,
Ashes and broken bones
And we are here
We can not see the end
We can not find the point
Master just counting down
 
 
Do you feel anything
Besides this emptiness
Which could be only filled
with poison or sadness?
In this world full of walls
In this world full of gray
Hail to the order
All we should say
 
Foot to foot
Hand to hand
Hail to the order!
This is the endless parade
Track Name: Moro Moro Land - Speak
Braid your mind
With trembling hands,
Breathe!
 
Try to find
all the things
you should speak About
 
Get rid of this weight!
If you tired to fight, just…
Speak it out
 
Fill your lungs with air
Wind is everywhere.
He heard thousands, thousands words
Speak them all away
to pour out the pain
Let the wind dispel them with the birds
 
Let the wind take care
He is everywhere.
He`s the one who always listen to
all our prays and curses
If you feeling worse, just
Breath, scream, exhale!